Mathieu Biron - Montreal Canadiens 3:1

26.11.2005, 12:00 | Aktuální téma |  redakce

Bez zraněného obránce Sheldona Souraye se vydali hokejisté Montrealu na třízápasový výlet po hřištích soupeřů, který odstartoval dnes v noci utkáním v HSBC Areně, domovu buffalských Šavlí. Trenér Claue Julien stále neměl k dispozici ani Alexeje Kovaljova, domácí se však rovněž museli obejít bez několika opor, konkrétně Daniela Briera, J.P.Dumonta a Talory Pyatta. V brance Habs nastoupil mladík Yann Danis a nevedl si vůbec špatně, ovšem i přesto jej ve všech směrech zastínil gólman domácích Mathieu Biron.

První třetina skončila i přes několik slibných příležitostí na obou stranách bez branek. První gól utkání padl v sedmé minutě druhé třetiny, kdy Aleš Kotalík usměrnil puk z hole Adama Maira za záda Yanna Danise. Tři minuty poté byl za držení na dvě minuty vyloučen Christopher Higgins a když už to vypadalo, že následné oslabení přežijí Habs bez inkasovaného gólu, vypálil po křížné přihrávce Chrise Druryho obránce Brian Campbell a zvýšil na 2:0. Minutu před koncem druhé třetiny dostal i Montreal díky vyloučení Henrika Tallindera možnost přesilové hry, ovšem Mathieu Biron zázračnými zákroky přiváděl střelce CH k zoufalství. Během zmiňované poslední minuty předvedl čtyři parádní zákroky a zařídil tak, že Sabres odcházeli do kabin s dvougólovým náskokem. Hned ve 44. minutě však další nabídnutou přesilovku při vyloučení rychlíka Maxima Afinogenova Montreal využil. Po kombinaci první přesilovkové formace se trefil posedmé v sezoně Richard Zedník. Asistence si připsali Anrej Markov a Saku Koivu. Canadiens si vytvořili drtivou převahu, ovšem Biron už další puk za svá záda nepustil. Naopak, tři minuty před závěrečnou sirénou pečetil vítězství Buffala dalším přesilovkovým gólem Tim Conolly. Habs tak odlétají do Toronta, kde se ztra představí v derby proti místním Javorovým listům, bez bodu.

První hvězdou zápasu nebyl vyhlášen nikdo jiný než Mathieu Biron, jenž kryl 40 střel hostujících hráčů a byl hlavním strůjcem zisku dvou bodů. Jeho protějšek Yann Danis pustil tři góly z 31 střel, což není rovněž nejhorší bilance, ale utkání patřilo jednoznačně Bironovi. Tomu se v zápasech proti Montrealu tradičně daří, z šestnácti utkání, které odchytal, vyhrál hned jedenáct. Buffalo výhrou snížilo náskok Canadiens na čtyři body, do konce sezony je však stále dlouhá doba...