Nepříliš radostný pohled na hru Canadiens v Ottawě.

09.02.2007, 12:00 | Reportáž ze zápasu |  redakce

Marnost nad marnost... Tak by se dal ve stručnosti okomentovat výkon Canadiens, který jsem měl možnost shlédnout při nočním zápase proti Senators, hraném v Ottawě. Habs působili již od počátku jakoby unaveným dojmem, i když tohle "právo" mělo být spíše na straně domácích, kteří měli v nohou před necelými 24 hodinami hrané těžké utkání v Buffalu. Ovšem během zápasu se tato skutečnost na jejich výkonu nijak neprojevila a Senators bezpečně dovedli utkání do vítězného konce.

Změny v sestavě Habs oproti poslednímu zápasu byly minimální - stále chyběli zranění Markov s Beginem, k nim přibyl nemocný Rivet, takže Streit se vrátil na své původní místo do obrany. V brance tentokrát nastoupil Huet a na nedostatek práce si v žádném případě stěžovat nemohl. Bohužel, první ostřejší zákrok nezvládl a už v páté minutě propustil za svá záda rozhodně ne nechytatelnou střelu Phillipse. Zdá se to již být takovou tradicí, první gól v zápase jsme inkasovali už posedmé za sebou... To pak v souboji s takovým mužstvem, jakým momentálně je Ottawa, těžko pomýšlet na nějaké body. A dalším, již pravidelným průvodním jevem našich zápasů jsou častá a hlavně naprosto zbytečná vyloučení, která stojí mužstvo spoustu sil. Ty pak zákonitě chybí při jakémkoli pokusu o obrat v podobných utkáních - v tomto jsme dali soupeři osmkrát šanci hrát přesilovku, z nichž jednu využil. Tady jsme u další věci, která nefunguje tak jako v nedávné době - hra při nestandartním počtu hráčů na ledě. Dávno pryč jsou ty doby, kdy jsme v těchto herních situacích patřili mezi výkvět celé NHL, ať už se jednalo o přesilovky či oslabení. V současné době se v úspěšnosti při hře v oslabení pohybujeme někde okolo 10.místa, ve využití přesilovek se ještě držíme okolo pomyslných stupňů vítězů, ale jestli i nadále budeme předvádět takovou hru v početní převaze jako včera, asi tam dlouho nevydržíme. Z šesti možností, které nám Senators nabídli, jsme nedokázali využít ani jednu a vrcholem byla přímo tragická hra 5 na 3, kdy jsme si jen přihrávali kolem dokola útočné třetiny a vyslali pouhé dvě střely od modré... Když k tomu všemu připočteme i fakt, že ani Huet, který právě v takových zápasech držel naše akcie hodně vysoko, už není tou nepropustnou "zdí", není se co divit, že tabulkou konference klesáme níž a níž. Nechci tím samozřejmě říct, že by včera Huet zachytal špatně, to v žádném případě, spoustu nebezpečných šancí zlikvidoval, ale jak jsem se už zmínil, první gól jde na jeho vrub a ten dal zápasu určitý směr. Další rychlý gól jsme dostali na začátku druhé třetiny a už od té chvíle mi tak nějak bylo skoro jasné, že tentokrát body domů nepovezeme. Spíš jsem měl obavy, aby se to nezvrtlo v podobný výprask jako při naší minulé návštěvě. Nemůžu říct, že by naše útočná snaha byla nulová, šance jsme si vytvářeli a bylo jich poměrně dost na to, abychom skóre srovnali. Ale ta naše nešťastná koncovka... to už snad nemá ani smysl rozebírat. To na druhé straně domácí takový problém zjevně nemají, což dokumentovali v sedmnácté minutě prostřední části, kdy v přesilovce zvýšili na tříbrankový rozdíl. O minutu a půl později přišel náš jediný úspěch v zápase, když po nedovoleném zákroku na Guillauma Latendresseho následovalo trestné střílení, s kterým si dotyčný poradil bravurně. Byla to z naší strany jedna z mála světlých chvilek tohoto utkání. V poslední třetině místo očekávaného tlaku Canadiens přišly tři vyloučení a z náporu nebylo nic. Ránu z milosti nám zasadil v předposlední minutě zápasu Spezza a bylo to také již téměř typicky při pobytu našeho prvního útoku na ledě. Ten hrál po několika zápasech opět ve starém složení Higgins-Koivu-Ryder, bohužel ne v bývalé formě. Všichni tři ve hře neuvěřitelně tápou, tak jak Koivu před několika měsíci sám rozhodoval vyrovnané zápasy, nyní je téměř neviditelný. Zbylí dva členové "elitní" řady jsou na tom úplně stejně. Kdo nás v těchto špatných časech trochu drží nad vodou, to je Plekancův útok, který si alespoň dokáže vytvořit nějaké ty šance a dokáže se usídlit v útočné třetině. K nim je ještě možno přiřadit Bonka s Johnsonem, kteří zase dobře zvládají forčeking a defenzivní práci. Popravdě řečeno nechápu, proč nehrál Samsonov, protože to, co předvádí třeba Downey s Murraym, by musel i při své současné formě Samsonov zahrát poslepu... Alespoň si myslím, že by tu hru rozhýbal. A když se podívám na ice-time těchto dvou borců (Downey, Murray), nevím, proč je Carbonneau vůbec do zápasu nominuje, když je pak nenechá hrát. Asi to všechno nebudou jen hokejové záležitosti...

Těžké časy přišly opět v tu nejméně vhodnou dobu, podobnost s minulou sezónou se přímo nabízí. Zhruba v tomto období v minulém roce vypadl ze sestavy na několik zápasů Markov a výsledky byly obdobné. Neříkám, že tentokrát je to způsobené jen absencí Markova, ale včera bylo více než patrné, jak je pro nás tento hráč nezbytný - kloudná rozehrávka od obránců neexistovala. Já tedy říkám to, co jsem v tuto dobu říkal i minulou sezónu - nějaký rychlý trejd co nejdříve, protože impuls mužstvo nyní potřebuje jako sůl. Byla by obrovská škoda tak perfektně rozjetou sezónu takhle zazdít.