Brumíci zdolaní aj po štvrtýkrát

09.02.2015, 10:29 | Reportáž ze zápasu |  Michal Házi

Montreal v sobotu ukončil sériu dvoch prehier v rade, keď po dobrom výkone zdolal New Jersey presvedčivo 6:2. Zverenci trénera Michela Therriena nemali veľa času na oddych, pretože už v nedeľu pricestovali do Bostonu, kde ich čakal zápas s odvekým rivalom. Bol to štvrtý a zároveň posledný tohtosezónny súboj medzi Canadiens a Bruins, pričom v predošlých troch sa z víťazstva vždy tešil kanadský celok. Okrem tradičného derby ponúkol tento duel tiež minisúboj Careyho Pricea s Tuukom Raskom, ktorí patria medzi top brankárov celej ligy. Namiesto Dumonta dostal príležitosť vo štvrtom útoku Bournival. Ináč zostali útočné formácie Montrealu nezmenené a v úvode duelu vyzerali nasledovne:

Jemelin - Gilbert

Aj napriek tomu, že pre oba tímy to bol „back-to-back" zápas, od úvodných sekúnd sa hralo v svižnom tempe. Prvú väčšiu šancu si vypracoval útočník David Krejčí bekendovou strelou z veľkého uhla. Na začiatku tretej minúty mal Montreal možnosť presilovky. Za zmienku stál hlavne Paciorettyho pokus, ktorým opečiatkoval konštrukciu Raskovej bránky a puk len tak tak, že neskončil v sieti. Ďalší zaujímavý moment priniesla deviata minúta, kedy z medzikružia vystrelil De La Rose, lenže Rask pohotovo zareagoval. Na opačnej strane pre zmenu zachraňoval Price, ktorému značne pomohol Jemelin. V dvanástej minúte tvrdo pálil Markov, avšak jeho pokus mieril tesne vedľa. Bruins dali o sebe vedieť v závere tretiny, keď pred Priceom nebezpečne tečoval puk forward Craig Cunningham. Prvých dvadsať minút gól neprinieslo.

Habs si nemohli želať lepší štart druhej dvadsaťminútovky, pretože už po tridsiatich ôsmych sekundách otvoril skóre stretnutia Dale Weise po spolupráci s Paciorettym a Desharnaisom. Domáci v snahe o vyrovnanie niekoľkokrát ohrozili Pricea, no ten všetko zvládol bez problémov. V dvadsiatej piatej minúte mohli diváci vidieť tiež fyzický aspekt súboja, keď Daniel Paille tvrdo ale čistým spôsobom hitoval Sergeja Gončara. Ďalší tradičný prvok derby v podobe šarvátky nastal pred domácou bránkou po streleckom pokuse Alexa Galchenyuka. Závan v útočnom pásme Bruins dokázala spôsobiť v dvadsiatej deviatej minúte štvrtá formácia mladíkov na čele s Christianom Thomasom. Obrovskú šancu mal Boston v tridsiatej štvrtej minúte, keď Carey zneškodnil hneď niekoľko pokusov súpera. Za zmienku stojí hlavne jeho akrobatický zákrok hokejkou. Počas druhej tretiny bola hra vyrovnaná a Habs získali jednogólové vedenie.

Podobne ako predošlú aj záverečnú tretinu začali lepšie Canadiens, keď znovu úradoval prvý útok. Úspešným zakončovateľom bol tentokrát Max Pacioretty, ktorý sa po presnej prihrávke od Weisea dostal do úniku a navýšil vedenie hosťujúceho celku. V štyridsiatej piatej minúte Pricea ohrozil obranca Adam McQuaid strelou z medzikružia. V čase 46:00 bol za nedovolený zákrok potrestaný Milan Lucic a Habs mali možnosť ďalšej početnej výhody. Najnebezpečnejšie vyzerala delovka Sergeja Gončara, po ktorej zazvonila žŕdka Raskovej bránky. S ubúdajúcim časom začal byť súper stále viac aktívnejší. V päťdesiatej piatej minúte sa domáci tím predsa len dočkal gólu, keď po zmätku dostal za Pricea puk útočník David Pastrnak. Musel to ešte odobriť videorozhodca. Bruins zostávalo štyri a pol minúty na to, aby sa pokúsili o vyrovnanie. Diváci v úplnom závere videli ešte jeden presný zápas, našťastie z hokejky Andreja Markova do opustenej bostonskej bránky.

Montrealu sa podarilo zdolať nenávideného súpera aj po štvrtýkrát v sezóne. Pre Pricea to bolo zároveň 208. víťazstvo v NHL, ktorého ho dostalo na delené štvrté miesto klubovej histórie k Billovi Durnanovi. Aktivitou sršal hlavne prvý útok, ktorý hral výborne. Aj obrana až na menšie chybičky pracovala spoľahlivo. Vzhľadom nato, že to bol druhý zápas v priebehu dvoch dní predviedli Canadiens slušný výkon. Najbližšie sa Habs predstavia doma v utorok proti Flyers.