Habs si prodloužili sezonu minimálně o jeden zápas, naděje stále žije…

24.04.2010, 09:54 | Reportáž ze zápasu |  Milan Jaroš

Je to až neskutečné, ale Canadiens mají stále naději a trápí favorita z hlavního města USA. Odvrátili vyřazení, a série se vrací zpět do Bell Centre. V bráně nastoupil oproti minulému utkání Jaroslav Halák. A právě on byl základním stavebním kamenem výhry. Do zápasu opět nezasáhl nemocný Jaroslav Špaček.

Sestava: Cammalleri - Plekanec - A.Kostitsyn - Hamrlík - Bergerone
Pouliot - Gomez - Gionta - Gill - Gorges
Moen - Lapierre - Moore - Markov - O´Byrne
S.Kostitsyn - Metropolit - Pyatt

Hned po vhazování bylo vidět, že to budeme chtít Caps ještě znepříjemnit, do útočného pásma si nabruslil z pravé strany Gionta, kotouč však mezi betony Varlamova nepropasíroval. Poté nás na minutu zavřeli Caps v našem pásmu, jenže kotouče se zmocnil Markov, vyvezl ho do útočné třetiny soupeře, backhandem nahrál na mezikruží Cammallerimu a ten nekompromisně k levé tyči propálil Varlamova. V čase 01:30 jsme šli do vedení 1:0. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, nic méně střelecké příležitosti si tvořil spíše soupeř. V šesté minutě projel celým pásmem Green, z hranice modré čáry vyslal na Haláka bombu, ten ale jedovatou střelu poslal betonem do bezpečí. V sedmé minutě nahodili Habs kotouč za bránu soupeře, nejrychleji tam byl Gionta, který udělal školáky ze dvou obránců Caps, nahrál před kasu, kde puk zpracoval Moen a backhandem k levé tyči překonal Varlamova. V čase 07:01 jsme šli do trháku 2:0. V deváté minutě nás rozhodčí poslal do početní nevýhody. Málem jsme jí využili v náš prospěch potom co Plekanec ujížděl sám na Varlamova, jenže v poslední chvíli ho ze zadu odzbrojil Semin. Caps se nestačili ani usadit v našem útočném pásmu a už se na ně řítil další protiútok, kdy Markov nastřelil tyčku brány soupeře. Hned na to nás čekalo peklo, poté co nás rozhodčí poslal do třech proti pěti, Habs však oslabení přežili. Ve dvanácté minutě se síly na ledě vyrovnali po vyloučení Knubla. Následující minutu a půl dlouhá přesilovka se nám však nevyvedla, jak bychom si přáli. Nic méně bylo skvělé jak borci Habs po ledě doslova létali... V šestnácté minutě se předvedl fantom Halák, když zneškodnil dvě obrovské šance Semina. Jednou vykryl střelu z levého kruhu a poté se betonem rychle přemístil k tyči. V sedmnácté minutě se zleva na Varlamova řítil Moen, byl podražen Greenem a následovala přesilová hra Habs. Ta se opět nedařila, jak by měla, hodně chyboval Beregerone, kdy mu kotouč na modré přeskakoval hůl a Canadiens museli pokaždé z pásma. Minutu před koncem prvního dějství šel na trestnou lavici Gorges za vyhození kotouče mimo ledovou plochu. Už se nic závažného nestalo... Canadiens tedy opouštěli první třenu s vedením 2:0. Utkání se hrálo velice vyrovnaně, ale efektivita tentokrát byla na straně Habs.

Ve třetí minutě druhé třetiny jsme zamkli Caps v jejich pásmu, výsledkem byli dvě střeli z prostoru modré čáry. Jenže hned o pár vteřin déle se do našeho brankoviště dostal kotouč po velkém tlaku soupeře, nejlépe se zorientoval Ovechkin, a protlačil puk pod příložníkem padajícího Haláka. V čase 03:52 Caps snížili na 2:1. V šesté minutě Corvo nepříjemně seknul Lapierra ze zadu přes nohu a Habs dostali možnost další přesilovky. Jak už je ale zvykem, nic jsme nevytěžili, snad až na střelu Plekance z pravého kruhu rovnou do Varlamova. V deváté minutě jsme byli nuceni hrát zase v oslabení. Naštěstí Caps šla tento zápas přesilovka asi jako nám, takže absolutně tragicky... Ke konci sice měli šanci, kdy se snažili vsítit tak zvaného protlačováka jako při prvním gólu, proti však byl Halák... Neschopnost jsme potvrdili i ve dvou postupně jdoucích přesilovkách ve druhé části třetiny, kdy se nám sice povedlo usadit v pásmu, branka z toho nepadla a tak Habs drželi těsné vedení dva jedna. V devatenácté minutě si najel do útočného pásma soupeře Markov, který byl tento zápas velice aktivní, nahrál na mezikruží na Pyatta, který ač tísněn obráncem dokázal vystřelit na Varlamova. Skóre se ale dokonce třetiny už neměnilo. Druhá třetina nabídla spousty přesilových her. Hrál se velice vyrovnaný hokej. Nicméně ve druhém dějství bylo velkých šancí jako šafránu. Důvod byl parádně pracující defenzivní hra obou celků.

Poslední dějství se začalo velice opatrně z obou stran. První vážnější šanci si vytvořil Backstrom po závaru před Halákem, golman Habs vše vyřešil perfektně... Ve čtvrté minutě pro změnu zase na druhé straně, Plekanec objížděl branku a vystřelil z velkého úhlu, ale i Varlamov byl bezchybný. V minutě šesté nás rozhodčí poslal po údajném faulu Pouliota zase do čtyř hráčů v poli. Halák se měl opravdu co otáčet útočnému uragánu soupeře. Šla na něj jedna střela za druhou, ale Jaro potvrzoval dominanci v brankovišti. V jedenácté minutě se prohnal jako vítr do naší obrany Ovechkin, z mezikruží vypálil typickou střelou švihem, ale Halák mu střelu vyrazil vyrážečkou do bezpečí. Poté se dlouhé minuty hrálo velice opatrně, ze zajištěných obran, nikdo nechtěl udělat hrubku a inkasovat. Borci Canadiens určitě nechtěli udělat chybu jako v předchozích zápasech, kdy hráli hurá hokej a ten se jim vždy vymstil... V osmnácté minutě si bránu soupeře objel A.Kostitsyn a nahrál před kasu na Gomeze, ten ve velké příležitosti trefil jen Varlamova. Caps potom udělali velkou chybu, Varlamov mířil na střídačky, ale posléze se zase vracel, to už bylo na ledě pět hráčů v poli a tak se vylučovalo na straně soupeře. Ten ještě pak znovu odvolal Varlamova a hrálo se pět na pět v poli. Nic už se však nestalo a tak Canadiens z vítězili 2:1.
Po zápase nelze hovořit jinak než v superlativech. Obrana hrála velice dobře a vše bylo podpořeno Jaroslavem Halákem, který pochytal 37 střel soupeře. Potvrdil tak trochu pravidlo, že když na něj jde víc jak 35 ran, tak Canadiens vyhrajou zápas. Také se ukázalo, že jsme se poučili z předešlích zápasů, kdy jsme vedli, ale konec zápasu vždy ztratili. Konečně se nám snad rozstřílel Cammalleri. Hraje ve velké pohodě a to je určitě dobře. Ale nelze vychvalovat jedince. Tento zápas vyhrál celý tým, protože se semknul a makal na plné obrátky. Série se vrací, za stavu 3:2 na zápasy do Bell Centre, no a může se stát ještě hodně věcí. Tak držme palce a pojďme na to...

První hvězda zápasu: Jaroslav Halák 37 zákroků
Druhá hvězda zápasu: Michael Cammalleri 1+0
Třetí hvězda zápasu: Hal Gill