Historie habsczech.com

Historie webu a jeho redakce

Úplně první zmínky o fanklubu Montreal Canadiens v Česku a na Slovensku sahají do roku 2002. Tehdy odstartoval svůj web Petr Brabec. Jeho jednoduché HTML stránky byly často aktualizovány a přinášely přehled všeho důležitého. K Petrovi se pak přidal Jarda Zákravský, velký fanda Saku Koivua, jenž také plnil roli redaktora. Po obsahové stránce byl web na velmi vysoké úrovni, pokulhával ovšem po stránce technické. V této oblasti měl naopak značně navrch Martin Formánek, který provozoval svůj montrealský server. Osud tomu chtěl a místo konkurenčního boje se všichni tři dohodli v roce 2003 na tom, že dva weby spojí v jeden. Vznik jedinečného a dodnes fungujícího webu habsczech.com se tedy datuje k roku 2003.

Personální složení Brabec, Formánek, Zákravský však dlouho nevydrželo. Petr Brabec mohutně podporoval redakci Slavie Praha a na habsczech.com mu už nezbýval čas. Jarda Zákravský dal přednost studiu a posléze pracovním povinnostem. Hlavní a jedinou postavou se tak stal Martin Formánek. Jeden člověk ale na web o klubu hrajícím National Hockey League rozhodně nestačí. Bylo nutností najít kolegy, což se však příliš nedařilo. Mnoho lidí toho mnoho naslibovalo, ale k potřebným aktivitám vedoucím k aktualizaci stránek prakticky nedocházelo. Zlom nastal v roce 2005, kdy se k redakci připojil Míra Vyskočil. Rázem narostl počet článků, hlavně reportáží ze zápasů.

Před sezonou 2007/2008 se ke klukům přidala Monika Gordíková. Chvíli se rozkoukávala a pak začala, jemně řečeno, komandovat. Trojka Martin, Míra, Monika stránky „táhla" poměrně dlouhou dobu sama. Pořád to ale po personální stránce nebylo ono. Web vyžadoval velké množství času. Další důležitý okamžik nastal v lednu 2010. Do redakce vstoupili Michal Možný a Milan Jaroš a jali se psaní zápasových reportáží. Do konce sezony 09/10 pak už čtenáři nebyli ochuzeni o jediný report. Oba prokázali velkou píli a pracovitost. Na začátku roku 2011 dostal redakční tým novou posilu - Slováka Miša Háziho, jenž se také začal věnovat reportážím ze zápasů. Na stránkách se tak konečně objevil jazyk slovenský.

Pred sezónou 2012/2013 opustili redakciu kvôli pracovným povinnostiam Monika Gordíková a Milan Jaroš. Pre habsczech to bola samozrejme veľká strata, lenže v záujme ďalšieho fungovania stránky bolo potrebné vysporiadať sa s touto situáciou. Krátko nato boli do redakčného tímu prijatí dvaja noví členovia Jaroslav Francek a Lukáš Matýšek, ktorí sa zameriavali hlavne na preview, analýzy a reportáže. V roku 2012 Lukáš Gabrhel na Facebooku založil fanpage Montreal Canadiens CZ/SK, vďaka čomu sa značne zvýšilo povedomie o webe. Redakčný tím v súčasnom zložení sa aj napriek pracovným či školským povinnostiam snaží českým a slovenským priaznivcom Habs pravidelne a v rámci možností prinášať aktuálne informácie o dianí v Montreale.

Fanklub a nový vzhled webu

Moničiny nepřímo mířené poznámky vedly k tomu, že na začátku roku 2009 dostaly stránky nový kabát. Martin Formánek vytvořil spolu se svým kamarádem grafikem krásný web s designem i administračním systémem na profesionální úrovni. Konečně dostala prostor bohatá klubová historie, a to díky přehlednému menu. Naplno byl odstartován fanklub. Fanoušci se do něj mohli přihlásit, vytvořit svůj profil a vložit fotografii. V roce 2015 bylo ve fanklubu registrováno přes 300 lidí.

Články v sezoně i mimo ni

Lze napsat, že čím byl web starší, tím byl po obsahové stránce bohatší. Každá sezona nabízela víc a víc článků. Jedinečným byl z pohledu webu ročník 2010/2011. Všechny zápasy Habs měly svou reportáž. Také každé utkání farmy z Hamiltonu bylo důkladně popsáno. K tomu nechyběly články o nejdůležitějších záležitostech ze zákulisí týmu. Po celou sezonu byl každý den nový článek na pozici TOP, což pokračovalo i nadále.

Čím dál tím více toho web nabízel i během letních přestávek. Běžné články o podpisech nových smluv a dalších záležitostech doplňovaly tematické článkové seriály. Například v létě 2010 byla zveřejněna série „Byli tam" - několik článků s příběhy lidí, kteří navštívili Montreal a tamější hokejové utkání. Tradicí se pak stala anketa Nejlepší pětka sezony, která vznikla po sezoně 2008/2009. V té fanoušci Habs každé léto vyberou na každou pozici podle sebe nejlepšího. Z pětice pak vzejde Nejlepší hráč sezony. Ten se volí od léta 2010.

Tradice ze všech nejkrásnější

Vrcholná akce pro redaktory i přihlášené fanoušky ve fanklubu se odehrála v létě roku 2008, kdy se v Praze konalo setkání s hvězdou Canadiens Tomášem Plekancem. Díky ochotě kladenského rodáka se z akce stala každoroční záležitost. Fráze používané v médiích jsou stranou. Zúčastnění si mohou otevřeně promluvit s prvotřídním hokejistou o všem možném.

 
Krátké zprávy
 

05.01. | Al Montoya se se stěhuje do Edmontonu za výběr v letošním draftu. Pokud Montoya naskočí do konce sezony alespoň v sedmi zápasech, Canadiens získají volbu ve čtvrtém kole. Pokud podmínka sedmi zápasů splněna nebude, půjde o kolo páté.

24.11. | Torrey Mitchell byl vyměněn do Los Angeles. Do Montrealu putuje pátá volba v draftu 2018.

15.11. | Canadiens podepsali smlouvu s finským golmanem Antti Niemim. Všichni fanoušci Habs doufají že to není reakcí na zraněného Priceho. To by znamenalo že Price se jen tak k chytání nevrátí...

18.10. | Mark Streit po vzájemné dohodě s klubem ukončil kontrakt a tím i působení v Montrealu.

27.01. | Do Montrealu přichází obránce Nikita Nesterov. Opačným směrem do Tampy putuje Jonathan Racine a šestá volba v draftu 2017

24.12. | Veselé a pohodové vánoce a vše NEJ nového roku přeje redakce!

01.03. | Montreal v priebehu posledného dňa prestupového obdobia získal útočníkov Mikea Browna a Stefana Matteaua.

27.02. | Habs získali z Chicaga útočníka Phillipa Danaulta a výber v druhom kole draftu 2018 výmenou za Dalea Weiseho a Tomáša Fleischmanna.

16.01. | Do týmu Canadiens přicházejí nové tváře. Výměnou za Jarreda Tinordiho a Stefana Fourniera Montreal získal Johna Scotta a Victora Bartleyho z Arizony Coyotes.

07.01. | Dustin Tokarski byl vyměněn do Anahaimu Ducks za Maxe Friberga, který se bude hlásit na farmě v St John´s.

 
 
 
Nejnovější články
 
 
archiv článků
 
 
Napsali jsme 18.01
 
 
 
Anketa
 
Dokáže Montreal po špatném začátku sezóny postoupit do play-off ?
 
21
 
20
 
Celkem 41 hlasujících
 
 
 
 
 
Tabulka
 
P.TýmZ.SkoreB.
10    CAR 45 126:140 48
11    PHI 44 129:130 48
12    DET 44 119:135 43
13    FLA 43 122:141 42
14    MTL 45 116:142 42
15    OTW 42 117:149 39
16    BUF 44 99:151 31
 
celá tabulka
 
 
Aktuálně z fóra
 
  • Souhlas. Musel bych hodně pátrat v paměti, abych viděl ... | více
  • Jak už jsem psal v noci, hráli jsme naprosto ... | více
  • Tak po první třetině můžeme naprosto jasně vidět, proč ... | více
  • Pleky by tam byl určitě lepší volba, ale CJ ... | více
  • De La Rose nemůže hrát prvního centra, to není ... | více
 
 
 
 

Kontakt na redakci | RSS | přidat k oblíbeným

 
Eurolanche.com Hokejový svět aktuálně Jaromir-Jagr.cz - aktuality, videa, statistiky, zajímavosti - vše o Jaromíru Jágrovi a Dallasu Stars

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, jakožto další zde zobrazené vlastnické materiály jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L. P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Web created by Martin Formánek (martin.formanek(at)gmail.com) | design by Aleš Koňařík