Canadiens nebyli horším týmem, přesto je prakticky rozhodnuto!

22.04.2010, 16:26 | Reportáž ze zápasu |  Milan Jaroš

Čtvrtý zápas nás poslal do pozice teoretického postupu do dalšího kola. Musel by se stát zázrak, abychom sérii otočili v náš prospěch. Do brány nastoupil od začátku místo Haláka Price. Do sestavy se vrátil po zranění Metropolit a také přehlížený O´Byrne. Naopak v sestavě chyběl nemocný Špaček.
Sestava: Cammalleri - Plekanec - A.Kostitsyn - Markov - O´Byrne
Pouliot - Gomez - Gionta - Hamrlík - Bergerone
Moen - Moore - Lapierre - Gill - Gorges
Pyatt - Metropolit - S.Kostitsyn

Minulý zápas se zdálo, jakoby rozhodčí nedrželi rovinu. Hned na začátku se potvrdilo, že tomu tak nejspíš bude i tento mač. Za údajný faul, kterých například Ovečkin udělá šest za zápas, šel ven Tomáš Plekanec. Oslabení ustáli Habs bez větší újmy na výsledku... První minuty jsme hráli velice aktivně. Větší šanci si vytvořili Canadiens až v páté minutě, kdy si Plekanec najížděl za bránu soupeře, stačil nahrát do protipohybu na levý kruh A.Kostitsynovi a ten zblízka trefil jen Varlamova. Poté se nás soupeř snažil dostávat pod tlak. Výsledkem bylo několik nebezpečných střel z velkého úhlu. V osmé minutě jsme šli opět do oslabení po vysoké holi A.Kostitsyna. Bohužel, byla využita velmi brzy po střele Ovečkina z kruhu do pravého růžku brány Canadiens. V čase 08:10 se dostali Caps do vedení 1:0. Tento stav ale netrval dlouho. V desáté minutě zabojoval za brankou soupeře navrátilec po zranění ramene Metropolit, nahrál do hloučku hráčů před kasu, kde se svým důrazem prosadil Cammalleri. V čase 09:12 bylo vyrovnáno. Hrál se hodně rychlý a svižný hokej nahoru, dolů. Naše obrana zatím pracovala velmi dobře, nedovolila soupeři dát finální přihrávku. V sedmnácté minutě si vytvořila tlak pro změnu naše Gomezova formace. Snad minutu v kuse bušila do obrany Caps, avšak Varlamov byl bezchybný a salvu střel pochytal... Habs tak jako v posledním zápase chybělo potřebné štěstíčko, no a taky klid v zakončení. V té samé minutě dostali Canadiens konečně možnost první přesilové hry. Početní výhoda nám vůbec nevyšla. Pokazilo se prakticky vše, na co se sáhlo. Ke konci prvního dějství si ještě menší tlak vytvořili Caps, skórovat se jim už nepovedlo. Soupeře jsme jemně přestříleli 12:9 a sehráli velice vyrovnanou první třetinu.

Ve druhém dějství se Caps vrhli do útočení hned od první minuty. Semin míchal pukem za naší bránou, vyjel si před kasu, ale Price měl příložník na místě. Ve třetí minutě se nádherně prokličkoval do útočného pásma S.Kostitsyn, vypálil švihem z mezikruží a Varlamov měl co dělat, aby kotouč neskončil v bráně Caps, když zastavil střelu levým betonem. O chvíli déle se ještě do brankoviště probíjel Cammalleri, byl však v poslední možnou chvíli odzbrojen. Soupeře jsme ve druhém dějství jasně přestříleli a herně přehrávali. Jednalo se však o střely z dálky, různé závary či náznaky šancí... Ve třinácté minutě se přes celé kluziště vydal Pouliot, tento výlet zakončil nebezpečnou střelou na Varlamova ze střední vzdálenosti. O něco později se pískal faul na Markova, Habs se tak naskytla možnost druhé početní výhody zápasu. Sehráli jsme jí o poznání lépe než tu první a vytvořili mraky šancí. Asi největší měl Cammalleri, když dostal kotouč na pravý kruh, jeho následnou střelu pod víko však Varlamov excelentně chytil lapačkou. Habs si nadále tvořili závary před soupeřovou bránou, ale nic z toho nebylo... Hned nato navazovala další početní výhoda a tu už Canadiens využili. Markov vypálil od modré, kotouč se odrazil od zadního hrazení rovnou do brankoviště, kde se puk zastavil o nic netušícího Varlamova a Gionta neměl problém skórovat do prázdné branky. V čase 15:42 šli Habs do vedení 2:1. Pohroma nastala ke konci třetiny. Hamrlík při naší další přesilovce chyboval u hrazení ve středním pásmu při zpracování kotouče, k černé gumě se dostal Gordon, vletěl rovnou do našeho pásma, nahrál na Knublea a ten střelou z první nedal Priceovi šanci. V čase 19:53 byl stav opět vyrovnaný. I druhá třetina byla z našeho pohledu herně skvělá. Caps jsme jasně přestříleli 21:9. Vázla ovšem efektivita v koncovce a tak byl stav takový, jaký byl...

V první minutě poslední třetiny se musel v brankovišti natahovat betonem Price, co mu síly stačily, aby zabránil protlačení kotouče za brankovou čáru z velkého závaru. Úspěšnější byl golman Canadiens, ale Caps tlačili dál a tvořili si velké příležitosti ke skórování. Hlavně ta z třetí minuty po střele Corva byla hodně nebezpečná. V deváté minutě se probíjel přes obranu Cammalleri poté, co dostal kotouč do jízdy, nestačil však včas seřídit mířidla a tak z toho byla jen nemastná, neslaná střela. V desáté minutě se dostal až před Priceho Knuble, ten mu ale střelu zneškodnil lapačkou. Ve dvanácté minutě se ze svého pásma rozjel Semin, vlétl to třetiny Habs, poslal puk na mezikruží, kde si sjel Ovečkin a střelou švihem překonal Price. V čase 11:09 strhli vedení na svou stranu opět Caps 3:2. Neutekla ani minuta a bylo hotovo! Bradley si objel naší branku, drze poslal nahrávku brankovištěm, kde číhal Chimera a pohodlně zavěsil do prázdné. V čase 12:01 vedli Caps už 4:2 a bylo prakticky po zápase. Po inkasované brance ještě Price klukovsky vyhodil puk do radujícího se hloučku hokejistů soupeře, za což dostal menší trest. Zápas jsme do téhle doby hráli skvěle, drželi přijatelný výsledek a byli aktivní. Jenže během jedné minuty se vše naprosto zhroutilo. Habs ještě dvě a půl minuty před koncem odvolali brankáře. Nic platné to nebylo, hned po pár vteřinách jsme inkasovali popáté, když se trefil Knuble a byl definitivní konec. Nic na tom nezměnil ani krásný gól Moorea, který přebruslil celé kluziště a zavěsil backhandem do pravého růžku Varlamovovy brány. Úplně poslední křeč nás čekala ke konci třetiny, když trenér Martin odvolal Priceho podruhé a my opět inkasovali do prázdné brány z hole Bäckströma.
Zápas nám ukázal jednu věc a to tu, že nejsme favority. Neee, že bychom před začátkem série byli, ale první zápasy se nám povedly a vypadalo to nadějně. Nesehráli jsme doposud špatná utkání. Ale nic si nesmíme nalhávat - efektivita v útoku není taková, jaká by měla být. Obrana dělá šílené chyby. Je prakticky jedno, kdo je v bráně, když ho obrana nechá vykoupat. Jediné, co si teď můžem přát, je aspoň zdramatizovat sérii. Vždyť jsme na ledě Caps nehráli špatně. Další zápas se hraje dvacátého čtvrtého z pátku na sobotu. Tak pojďme do toho...