Habs v nádherném zápase vyrovnali stav série na 2:2

07.05.2010, 10:43 | Reportáž ze zápasu |  Milan Jaroš

Byl to veledůležitý zápas, který měl nasměrovat sérii do dalšího vývoje. Prohra by znamenala neskutečně složitou situaci. Ale Canadiens to zvládli skvěle a výhrou 3:2 vyrovnali stav série. Za Pens se vrátil po zranění achilovy šlachy Staal. Bohužel za nás do zápasu nemohli nastoupit marodi Markov a Špaček. Do branky Habs nastoupil samozřejmě opět Jaroslav Halák.

Sestava: Pouliot - Gomez - Gionta - Gill - Gorges
Cammalleri - Plekanec - A.Kostitsyn - Hamrlík - Subban
Darche - Moore - Lapierre - Bergerone - O Byrne
Pyatt - Metropolit - Moen

První třetina začala mírnou převahou Habs, když se usazovali v pásmu soupeře, vytěžili však jen střelu Lapierra mimo bránu Pens. To ve třetí minutě už vše bylo, jak jsme si přáli, Moen zatáhl kotouč do pásma, hodil ho k levému hrazení na Pyatta, ten střelou z velkého úhlu procedil puk mezi Fleuryho betonem a lapačkou. V čase 02.34 šli Habs rychle do vedení 1:0. Diváci doslova šíleli, div nezbořili Bell centre. Bohužel je zchladila minuta čtvrtá, Habs se usazovali v pásmu Pens, pohroma nastala když Subban dostával nahrávku na modrou, kotouč mu podjel pod holí, ke kterému se dostal do brejku Talbot a nekompromisně backhandem procedil černou gumu pod Halákovým levým betonem. V čase 03:27 bylo vyrovnáno 1:1. O něco déle se z pravé strany řítil na Haláka Dupuis, dokázal se prosadit přes dotírajícího Gilla, ale Jaro mu šanci zlikvidoval dobrým zákrokem. Jenže forvard Pens byl u této šance faulován a tak jsme šli do oslabení. To bylo využito velmi brzy, po nemastné neslané doklepnutí bruslí Kunitze. Vše ještě řešil rozhodčí u videa, ale branku potvrdil... V čase 05:18 otočili Pens na 1:2. Nešťastník zápasu by se prozatím dal označit Subban, kdy byl hlavní postavou u obou gólů... V osmé minutě se kolem naší obrany prohnal Crosby, dostal se až před Haláka, ten byl však bezchybný a střelu kryl betonem. Ve dvanácté minutě si našlápl Pleky, objel si bránu soupeře, hodil kotouč na mezikruží, kde sházely centimetry, aby vystřelil ze skvělé pozice Cammalleri. Hrál se oboustranně velice otevřený hokej. V šestnácté minutě se po velké hrubce Goligoského dostal do šance Gomez, nedokázal však tváří tvář propálit golmana Pens. V osmnácté minutě musel zase čarovat Jaroslav Halák, když nadvakrát chytil nebezpečnou střelu v blízkosti svého brankoviště. Ke konci prvního dějství se opět vylučovalo a bohužel to bylo na straně Canadiens. První třetinu jsme nesehráli opticky vůbec špatně. Vstřelili jsme sice šťastný gól, ale inkasovali dva po velkých chybách obrany.

Druhé dějství jsme začali v oslabení pět na čtyři, po vyloučení Gilla. Oslabení Habs přežili bez větší újmy, kdy nás musel dvěma bezchybnými zákroky podržet Halák... Na druhé straně se ve čtvrté minutě vynořil v závaru před Fleurym A.Kostitsyn,ale nedokázal brankáře Pens překonat z velké blízkosti. V deváté minutě vybojoval Malkin kotouč u hrazení. Nahrál Talbotovi na mezikruží a ten z otočky nebezpečně vypálil na Haláka, Jaro však byl se svým pravým betonem na místě. V desáté minutě dostali Canadiens konečně možnost přesilové hry po vyloučení Malkina. První minutu početní výhody jsme se nedokázali ani usadit ve třetiny soupeře, ovšem v té druhé části už to bylo o něco lepší a hlavně šance Gionty v blízkosti brankoviště zaváněla brankou... Poté jsme ale taky mohli inkasovat po velkých zmatcích v obraně se až před Haláka dostal osamocený Talbot, Jaro mu však neskutečným zákrokem střelu vytěsnil mimo bránu. V patnácté minutě si golman Habs pro změnu vychutnal střelu od modré, kterou vyslal Gonchar. O minutu později podobně zase Hamrlík prověřil Fleuryho. I druhá třetina nabídla oproti předchozím zápasům velice vyrovnaný průběh. Canadiens netahali za kratší konec, ale chybělo k tomu to vytoužené vyrovnání. Důvod byl také ten, že se Habs dostali sice do útočného pásma soupeře, jenže když už přišla střela tak šla většinou těsně vedle brány Pens.

Poslední třetina pro nás začala skvěle. Po chvilkovém oťukávaní si Habs vytvořili menší tlak u brány Pens, kotouč se dostal až za bránu, kde se ho zmocnil Lapierre, a velice rychlím obtočením kolem kasy, zasunul puk za Fleuryho záda. V čase 02:07 byl stav vyrovnaný 2:2. No a Bell centre mohlo nadšením explodovat znovu. Když Gionta zatáhl puk po levé straně do útočné třetiny Pens, nahodil před bránu, kde si kotouč srazil do vlastní kasy Letang. V čase 03:40 jsme strhli vedení opět na svou stranu. Hned na to se vylučovalo na straně soupeře a na trestnou lavici šel Cooke. Přesilovku jsme hráli ve velkém stylu a vytvořili si několik slibných šancí. Vše ale přerušil opět rozhodčí, když vylučoval na straně Canadiens, po naražení soupeře hlavou na mantinel Giontou... Napětí by se na ledě dalo doslova krájet. Hrál se velice obětaví hokej, plný osobních soubojů. Halák nás několikrát při krátkém oslabení podržel. O něco později zase nebezpečně pálil Gionta z levého kruhu. Sotva bylo u konce jedno oslabení, vylučovalo se znovu za podražení. Přitom prakticky stejným zákrokem fauloval Crosby Gilla. Je až neskutečné jakou má tento rozmazlenec protekci... Ale to nám vůbec nevadilo, protože my máme Haláka, ten neskutečnými zákroky pomohl ustát Habs oslabení. Canadiens dále hráli velice vyrovnaný zápas a ani ke konci se nedali zatlačit a dokázali si vytvořit mraky šancí, což jsme v předešlých zápasech postrádali. Ke konci třetiny hráči doslova létali po ledě, senzačně napadali, a když už něco prošlo až k naší brance, měli jsme tam Jaroslava Haláka... A proto jsme také tento mač dotáhli do vítězného konce

Je to až neskutečné co dokazujem po docela nevyvedené základní části. Kdo by to byl řekl před play off, že vyřadíme Caps, a ve druhém kole s Pens to bude po čtyřech odehraných utkání 2:2?? Myslím si, že asi málokdo... Je to tak a tento zápas jsme i ukázali že nemusíme jenom bránit z velkého obraného valu, ale že umíme hrát také pro fanoušky, hlavně v posledním dějství, kdy jsme jasně soupeře přestříleli. Canadiens určitě mají na to postoupit přes obhájce Stanley Cupu, musí však dále dřít jako do teď... V zápase nás opět ve vypjatých situacích podržel Jaroslav Halák a až na první třetinu nefungovala špatně ani celá defensiva. Další zápas nás čeká už ze soboty na neděli a série se stěhuje do Melone areny.

První hvězda utkání: Jaroslav Halák 33 zákroků
Druhá hvězda utkání: Josh Gorges
Třetí hvězda utkání: Maxime Talbot 1+0