Panteri vystrčili pazúry

31.10.2010, 09:28 | Reportáž ze zápasu |  Michal Házi

Súčasný pohľad na tabuľku NHL musí byť pre fanúšika „HABS" jednoducho úžasný. Montreal hrá výborne a momentálne kraľuje Východnej konferencii ako aj celej NHL. Po včerajšom víťazstve nad „Newyorskými Ostrovanmi", sa dnes hráči Montrealu Canadiens predstavili pred domácimi fanúšikmi v Bell Centre. Do Montrealu pricestoval tím, ktorému v NHL patrí tiež prvenstvo, avšak nelichotivé. „Floridský Panteri" sú momentálne na poslednej priečke Východnej konferencie i celej NHL. To však nič nemenilo na fakte, že Panthers budú pre Canadiens nepríjemným súperom. Fanúšikovia „HABS" sa taktiež už nevedeli dočkať návratu Andreja Markova do zostavy. V dnešnom zápase sa ich čakanie konečne skončilo. Po jednozápasovej prestávke nastúpil v bránke Canadiens „oddýchnutý" Carey Price. Zloženie formácií:

Hamrlík - Špaček

Od úvodného buly sa hral svižný hokej. Prvú strelu na bránku si pripísali domáci, keď Roman Hamrlík preveril od modrej čiary Vokounovu pozornosť. O pár minút sa dostal k strele aj hostia no Carey Price bol na mieste. Tempo hry bolo rýchle a šance sa striedal na oboch stranách. Gomezova lajna si v polovici 1. tretiny v priebehu niekoľkých sekúnd dokázala vytvoriť zopár dobrých streleckých príležitostí, ale Vokouna neprekonali. V čase 8:51 bol P.K. Subban faulovaný Dmitryom Kulikovom a HABS mali možnosť prvej presilovej hry, ale vôbec im nevyšla. Montreal nevyužil svoje šance a zákonite prišiel úder. Hostia zaviezli puk do nášho pásma, vystrelil na našu bránku, Price len vyrazil puk pred seba kde už číhal voľný Michal Frolík ktorý dorazil puk do bránky. Chvíľu po tom išiel Mike Cammalleri na trestnú lavicu za držanie protihráčovej hokejky a hostia hrali prvú presilovej hru v zápase. Uzavreli nás v našom pásme, ale ustáli sme to a v podstate sme hostí k ničomu vážnejšiemu nepustili. Po presilovke nás hostia opäť dostali pod tlak, ale Price chytal spoľahlivo. Ku koncu prvej časti si hráči HABS dokázali vytvoriť šance. Po závane pred Vokounovou bránkou, Brian Allan šiel na trestnú lavicu za hákovanie a opäť sme hrali presilovku. V záverečných sekundách sme obstreľovali Vokouna, ale ten bol nepriestreľný a tak išili po prvej časti do šatne spokojnejší hostia.

V druhej časti pokračovalo rýchle tempo hry. Domáci boli aktívnejší, no strela Briana Giontu ani Špačekova delovka od modrej čiary neskončila v bránke. HABS však nepovoľovali vo svojom tlaku a v čase 2:13 sa dočkali vyrovnávacieho gólu. Mathieu Darche po vhadzovaní v pásme súpera využil zmätok pred bránkou a prepasíroval puk za chrbát Tomáša Vokouna. Domáci si aj naďalej vytvárali jednu príležitosť za druhou a prvých desať minút druhej tretiny súpera prakticky k ničomu nepustili. Potom však domácej obrane unikol David Booth a Carey Price musel vytiahnuť parádny zákrok. V zápätí na to opäť unikol obrane David Booth a Špaček ho fauloval a rozhodca nariadil trestné stieľanie. Booth nedal Priceovi šancu a tak HABS od 12. minúty znova prehrávali. Od tohto okamihu bola hra ako na hojdačke a prenášala sa zo strany na stranu. V čase 19:25 hrali HABS presilovku 5 na 4 a po pár sekundách bolo pre Montreal ešte lepšie. Mike Weaver fauloval za bránkou Mathieho Darcha a HABS dostali obrovskú príležitosť vyrovnať, keď hrali presilovku 5 na 3.

Tretiu tretinu odštartoval Montreal pokračujúcou presilovou hrou 5 na 3, veľkú príležitosť na vyrovnanie však nevyužil. Hostia preverili Careyho Pricea. Montreal sa snažil o vyrovnanie, lenže obrana Floridy bránila dobre a Vokoun bol vždy na mieste. A navyše rozhodca odmenil prílišnú snahu Larsa Ellera. 2 minútami povinného oddychu na trestnej lavici. Hráči Floridy sa snažili využiť presilovku, ale naši hráči bránili dobre a Price si poradil so všetkými strelami, ktoré na neho v tomto oslabení putovali. Hra sa opäť prenášala zo strany na stranu. HABS sa neustále snažili o vyrovnanie ale všetky ich pokusy stroskotávali na výborne chytajúcom Vokounovi. V čase išiel Mike Weaver na trestnú lavicu a HABS mali znova o jedného muža na ľade viac, lenže nezužitkovali ju. A v hokeji platí staré známe nedáš dostaneš. Obrana nedostatočne pokryla útočiaceho hráča ten vystrelil, Price to ešte dokázal vyraziť betónom, ale na dorážku Matthiasa Backhanda už nestačil. A aby toho neholo málo Subban fauloval a tak sme znova hrali v oslabení. Do konca tretiny už hráči HABS nedokázali nič vymyslieť a tak po záverečnom klaksóne svietilo na výsledkovej tabuly nepriaznivé skóre 3:1 pre Panterov.

Dnešný zápas nám ukázal ako nás zbytočné chyby, fauly a nepozornosť môžu stáť víťazstvo.
Carey Price nemohol ani za jeden z gólov. Všetkým gólom súpera predchádzali veľké chyby v obrane. Hráči Montrealu sa musia z týchto chýb čo najrýchlejšie poučiť, aby sa už v budúcnosti nestávalo, že pre takého zbytočné chyby stratíme celý zápas.