Dnes byla jiskřivá noc

11.10.2008, 12:00 | Reportáž ze zápasu |  redakce

I když jsme byli v duelu s Buffalem vyrovnaným soupeřem, nakonec se z vítězství až po samostatných nájezdech mohl radovat tým Jaroslava Špačka či Aleše Kotalíka.

Bodování Habs v letošní sezoně otevřel český útočník Robert Lang, jenž překonal Millera po tečované střele Markova Kostopoulosem. „Snažím se každý rok mít dobrý začátek,“ řekl po zápase Lang. „Někdy přijde forma až na Vánoce, někdy až ke konci roku, nikdy nevíte…“

Odpověď na první branku Habs však přišla už za pět minut. Ještě předtím však Daniel Paille za brankou doslova zprasil loktem Patrice Briseboise. Buffalo se však dočkalo v čase 7:40, kdy Vanek vyvezl puk z obranného pásma až před Priceho, který poprvé kapituloval. Hned vzápětí na to se sám (ale stíhán dvěmi obránci Canadiens) řítil na Priceho Pominville, jenomže náš brankář tentokrát obstál.

Odpovědí na Pailleův zákrok našel téměř po deseti minutách první třetiny Ryan O’Byrne, který tvrdě naložil u hrazení Kaletovi. Ačkoliv se hráč Sabres zase rychle postavil na nohy, Odpovědí zmatených sudích Devorskiho a Walse byly dvě minuty pro O’Byrnea. Do kabin se tedy šlo za nerozhodného stavu 1:1, jenž vydržel po celou normální hrací dobu.

Že Paille dokáže zaútočit, dokázal tento zlý hoch z Buffala hned dvakrát v druhé třetině, v konfrontaci s Pricem však obstál brankář Habs. Další českou stopu v zápase nechal Roman Hamrlík, jenomže Millera tváří v tvář nepřekonal.

Druhá třetina branky nenabídla a slibovala dramatické rozuzlení zápasu. Ze třetí třetiny se dá vzpomenout asi jen šance Vaneka. Jeho vyjetí z rohu však Price zázračně pokryl.

Prodloužení rozhodující branku nenabídlo a na řadu přišly samostatné nájezdy. Vítězným exekutorem se nakonec stal Aleš Kotalík, jenž překazil úspěšný vstup do soutěže při 100. výročí založení.

„Každá sezona by měla začínat výhrou,“ prohodil pak po zápase Lang.

„Ztratili jsme skvělý zápas. Nemohu říci, že bych byl nešťastný,“ doplnil českého veterána Guy Carbonneau. Trenér Habs nebyl vůbec rozhozen z neuznaného gólu Andreje Markova těsně po buly. „Byl to faul. Nic jiného vám k tomu neřeknu.“

„Ukázalo se, že můžeme hrát i proti lepším týmům z východu,“ jásal po zápas střelec druhé branky zápasu Thomas Vanek.

Doufejme tedy, že se nebude opakovat situace ze sezony 1909-10, kdy Habs přišli o první čtyři zápasy a zvítězili až 2. listopadu. Na další výhru si budeme muset počkat až na zítřejší noc, kdy Canadiens sehrají zápas s Torontem.