Halák, Halák a ...opět Halák!

25.02.2009, 16:23 | Reportáž ze zápasu |  Míra Vyskočil

Úterní večer se v montrealské Bell Centre nesl ve znamení jedné osoby. Ptáte se jaké? Určitě by vám na to dokázali bez jakýchkoli pochybností odpovědět hráči Vancouveru Canucks, tedy soupeře v tomto zápase. Ano, ta osoba se jmenuje Jaroslav Halák a nutno poznamenat, že zvláště útočníky Canucks musela přivádět někdy až k šílenství...

Zápas se přitom rozjížděl velmi opatrně, čemuž nasvědčuje i počet střel v první části (celkem 14). Jako první zahrozili hosté, kteří rozhodně nepřijeli do Montrealu s nějakou defenzivní taktikou. Ale Sundin, který si při každém kontaktu s pukem vyslechl ohromující bučení z hlediště kvůli známým průtahům ohledně jeho podpisu u Habs, nedokázal dorazit do poloodkryté brány. Domácí kontrovali Briseboisovou tyčkou. Rušno začalo být v druhé polovině této části, kdy se začala plnit trestná lavice na obou stranách a při přesilovkách přicházely šance. Hosté srovnali skóre v nastřelených tyčkách a v 15.minutě dostali možnost hrát čtyřminutovou přesilovku za vysokou hůl Kovaljova. Když o dvě minuty později za ním putoval dost přísně vyloučený Plekanec, vypadalo to s Canadiens hodně bledě. Tehdy však začal úřadovat Halák a s pomocí nadšeně bojující trojice před ním dokázal zneškodnit všechny hrozby. A tak přišla sladká odměna, hosté chybovali na útočné modré, Koivu pohotově vypíchl na z trestné právě vracejícího se Tomáše Plekance, který trefil náramně pravý horní růžek Luongovi branky - 1-0! Pořádný šok pro hosty... Od druhé třetiny Canucks začali stupňovat tempo a aktivitu a logicky se dostavily gólové šance. Jenže na výborném Halákovi si nejdříve v přesilovce, kdy využil moc ofenzivní choutky naší bránící čtveřice, vylámal zuby při samostatném nájezdu Demitra a poté naopak v oslabení, po chybné rozehrávce Briseboise, opět v samostatném nájezdu neuspěl ani Henrik Sedin! Ještě předtím to však hořelo i na druhé straně, ale Kovaljov trefil jen tyč... Nakonec ale trest pro Canucks přece jenom přišel - nejdříve ten od rozhodčích, když Burrows dostal za nebezpečný krosček do obličeje 5 minut, a následně i ten gólový. S chutí hrající Plekanec našel křížnou přihrávkou přes brankoviště najíždějícího Andreje Markova a ten už neměl problém - 2-0. Pro hosty až moc krutá lekce z efektivity... Třetí třetina pokračovala naprosto ve stejném duchu - Vancouver hrál a střílel, Halák vše chytal... Habs už hráli spíše typicky "venkovní" zápas - tedy hlubokou defenzívu a čekání na brejky. Dobře věděli, že Jaro Halák má prostě den a mohou se na něj stoprocentně spolehnout. A on je nezklamal a chvílemi přiváděl diváky do naprostého nadšení! Když už byl přece jenom překonaný, zastoupil ho na čáře Brisebois... A protože si Canadiens rozdělili gólovou nadílku pěkně po jednom zásahu v každé třetině, bylo na čase přidat poslední "hřebíček do rakve" - při hře bez brankáře, ke které se hosté odhodlali i ve vlastním oslabení, pečetil do prázdné branky Maxim Lapierre - 3-0!

Ve velice zajímavém a důležitém zápase jsme tedy Vancouveru oplatili nedávnou porážku z jejich ledu a hlavně hráči ukázali, že proti silnému soupeři umí pořádně zabojovat, což nám v poslední době dost scházelo. A nad tím vším samozřejmě čněl výkon Jaroslava Haláka, poprávu první hvězdy zápasu, který pochytal všech 34 střel Canucks a připsal si svůj letošní první shutout. V bodové šňůře pokračovali Plekanec a Markov, což je zvláště u Plekyho letos rozhodně víc než dobrá zpráva. Ovšem víkend bude pro nás hodně těžký - nejprve v pátek jedeme na led velmi silných Flyers a hned následující den doma hostíme nejlepší celek Západní konference a momentálně i celé ligy, San Jose Sharks. Dvojzápas jako řemen a pokud chceme pomýšlet na jakýkoliv bodový zisk, musíme v každém případě zvýšit střeleckou aktivitu, protože 16 střel jako v tomto zápase nám asi na body pokaždé stačit nebude...